Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Skip Navigation Links3rd Commander

​​

ALLAHYARHAM LIEUTENANT COLONEL HAJI MOHD NOEH BIN ABD HAMID


Allahyarham Lieutenant Colonel HajiMohdNoeh Bin Abdhamid was the Commander of the Royal Brunei Navy from 30 September 1986 to 30 December 1988. He was enlisted as a cadet officer in 19 January 1967. Upon completion his recruit training, he was promoted to Sub-Lieutenant on 13 October 1967, then later on became Platoon-1 Commander of the Delta Company AMDB. On 11 May 1970, he was posted to AngkatanLautPertama. And after completed several courses including navigation, he was appointed to become Commanding Officer of KDB NORAIN on 16 July 1963 which at that time he was a Lieutenant. In 1978 he commanded the Missile Gun Boat KDB SETERIA.

In August 1984 Allahyarham Lieutenant Colonel HajiMohdNoeh Bin AbdHamid was appointed as Assistant Aide De Camp for KDYMM Paduka Seri Baginda Sultan dan Yang Di-pertuan Negara Brunei Darussalam.

Allahyarham had been given the responsibility to command and became the Commander of AngkatanLaut on 30 September 1986 till 30 December 1988.

He past away on 8 August 1988 after he performed Hajj and have five children which two of them are working as officers in the Royal Brunei Armed Forces.



Handover of Command between Pehin Datu Juragan Laila Diraja Colonel (B)
Dato Seri Pahlawan Hj Kefli with Late Lieutenant Colonel (B) Hj Mohd Noeh.

​